понедељак, 18. јануар 2016.

Радионице са Вршњачким тимом петог разреда

На радионицама са Вршњачким тимом петог разреда, које су одржане 30.11. и 09.12.  и 15.12.2015. године наставници/цe Душан Катић , Зорица Исаков Тољага, Теодора Филип Шубони и родитељкe Владислава Ковач и Ивана Бранковић су са ученицима/цама, радили на међусобном бољем упознавању вршњака/киња и осмишљавању плаката и презентација за ученике/це првог и четвртог разреда.
Ову идеју је на састанку Тима за заштиту ученика/ца од злостављања занемаривања; родну равноправност и медијацију, одржаног 10.11.2015. предложила родитељкa Владислава Ковач, чланица тима. Прва радионица имала је за циљ упознавање ученика/ца и мотивацију ученика/ца за учешће и анализу проблема у школи. Чланови/це тима су закључили/ле да желе да се у школи сви/е осећају лепо и да буду безбедни/не. Желе да утичу на стварање бољг окружења, са мање свађа, вређања и туча.
 
 
На другој и трећој радионици ученици/це су имали задатак да припреме за прваке презентације о другарству, међусобном поштовању, ненасилној комуникацији...
Група ученка/ца је припремала презентацију за четвртаке која је имала за циљ упознавање са ситуацијом у петом разреду из перспективе ученика/ца. Презентација је говорила о проблемима, потребама, предностима и манама, а у циљу да се четвртаци/киње боље припреме за промене и новине које их очекују у петом разреду. Након завршетка плаката, свака група је отишла у разред своје бивше учитељице и презентовала своје радове.
 
 
 Наставиће се...

 

Стручно усавршавање из области превенције насиља

Као вид обавезног стручног усавршавања из области превенције насиља две чланице нашег Тима су похађале два семинара:
1." Вршњачком подршком и занимљивијом наставом до ненасиља у школи"-
семинар који је похађала Славица Станимировић, а који је одржан 14.11.2015.године у ОШ " др Јован Цвијић".
Један од могућих начина за превенцију насиља је организовани волонтерски рад ученика, на предлог наших учитеља (поред чланице Тима, семинару су присуствовале и Маја Васић, Гордана Милојков и Татјана Ч. Шерфезе). У нашој школи то је и спроведено, тако да су ученици 3. разреда  били "Мали волонтери" код ученика 1.разреда.
 

 
2. Семинар "Идеал " - Драмска едукација за интеркултурално учење ( ЛОТРЕК центар/ ЦЕКОМ ЗР), одржан је у току три викенда и трајао је од 31.10. до 21.12.2015. године. Похађале су га наставница Светлана Куга и чланица нашег Тима Зорица Исаков Тољага. За наш Тим семинар је користан првенствено због Форум театра.
 
 

Јавна расправа " Од националне студије до националне стратегије за превенцију сексуалног злостављања деце у области образовања"

       У четвртак 8.октобра 2015. године чланови/це нашег Тима учествовали су у Јавној расправи " Од националне студије до националне стратегије за превенцију сексуалног злостављања деце у области образовања". Расправу су водиле Душица Попадић и др Богавац из Инцест траума центра Београд, као и представници Школске управе, МУП-а и ЦСР-а у Зрењанину. Јавна расправа је одржана у ОШ " Жарко Зрењанин".
        После овога 18.11.2015. године,  је уследело Јавно слушање у Парламенту Србије, у партнерству са Женском парламентарном мрежом, Министарством просвете Србије (уз учешће министра) и Заштитником грађана Републике Србије. Представљен је Нацрт прве Стратегије у образовању за спречавање сексуалног злостављања деце у Републици Србији.
Ауторке: из Министарства просвете (Биљана Лајовић, Смиљана Грујић и Гордана Меденица) и из Инцест Траума Центра - Београд (Др Љиљана Богавац, Др Станислава Оташевић, Душица Попадић и Сњежана Мрше).
 
 
 
 Након расправе присутнима је презентована Сликовница “Кико и рука” која је намењена деци од 3 до 7 година и представља јединствен инструмент учења како да дете препозна и одупре се сексуалном насиљу и како да одрасла особа која је од подршке детету разговара са дететом о овој теми. Читају је одрасла особа и дете заједно.
Сликовница “Кико и рука” (са упутством за родитеље/старатеље) у електронској форми и целокупни КИКО садржаји усмерени на подизање свести јавности о сексуалном злостављању деце,доступни су на www.kikopravila.org, видео је доступан на линку https://www.youtube.com/watch?v=OBKPDcGMnwE
 

Позоришна представа за децу СТОП НАСИЉУ

У петак, 27.11.2015. одржане су  представе за све ниже разреде, као и за ученике 5. разреда у извођењу театра " Додир " из Београда.
 
     Позоришна представа за децу СТОП НАСИЉУ  спада у такозвано ангажовано позориште. Намера  је била да порукама које преносе јунаци из представе, допринесемо бар малим уделом у спречавању насиља, а децу подстакнемо да буду боља и хуманија. Писана је у стиху и одговара перцепцији деце од три, па све до дванаест година.  Створена је као продукт низа стручних опсервација педагога, учитеља и васпитача.  
 
 
 
 

" Кривична одговорност малолетника" и " Вршњачко и дигитално насиље"

Предавање у школи одржано 9.11. и 14.12. 2015. године за ученике 6. и  8. разреда 
Предавање су ученицима одржале Невена Шупут из Полицијске управе Зрењанина и Ивана Војин из Вишег суда у Зрењанину.
Теме којима смо се бавили:
1.Врсте кривичних дела које су најзаступљеније међу маллетничком популацијом;
2.Последице извршених кривичних дела у виду васпитних мера које се малолетницима изричу;
3.Евидентирање малолетних преступника ;
4.Одговорност родитеља за накнаду штете која произилази из извршених кривичних дела;
5.Упознавање малолетника са тим да њихово понашање, за које сматрају да је уобичајено, може да доведе до кривичне одговорности;
6.Примери случајева из праксе.
 
 
 
 
 
 

Семинар "Улога школе у сузбијању родно заснованог и породичног насиља"

У КЦ Зрењанин је 21.и 22.10.2015.године одржан семинар "Улога школе у сузбијању
родно заснованог насиља и породичног насиља", којем су присуствовали чланови Тима за
заштиту Душан Катић и Зорица Исаков Тољага. Семинар су водиле Светлана Грбо из ЦСР-а и
Рада Аралица из ЗЕЦ-а.
Неке теме:
 Поступање образовно-васпитне установе у случајевима породичног и сексуалног насиља
Када радимо са децом, треба да реагујемо на насиље у породици:
- Зато што кућа и породица нису увек безбедно место за децу;
- Зато што је сексуално насиље кривично дело;
- Зато што је наша обавеза да када радимо у образовно-васпитној установи, пријавимо
надлежним службама и када постоји само сумња да се дешава насиље.
 
Шта чинити кад нам се дете повери да је злостављано?
Важно је да наставник/ца каже:
- да верује детету;
- да не осуђује дете без обзира на околности;
- да зна како му је тешко да говори о томе;
- да му/јој је драго што му/јој је дете то рекло и поверило му/јој се;
- да му/јој је жао што се то догодило;
- да нико нема право да злоставља децу;
- да и одраслима некада треба помоћ да прикупе неку информацију или науче како најбоље
да поступе.
 
Примери за дефинисање правила која превенирају родно засновано насиље 1–4. разред:
- Моје тело припада мени – важно је да кажемо „не” када нам нечији додир не прија.
- Увек питамо за дозволу (када хоћемо да додирнемо, загрлимо, пољубимо другу особу,
увек је прво питамо).
- „Не значи не” (ако нам друга особа каже да јој не прија, обавезно одмах престанемо да је додирујемо, грлимо, љубимо, голицамо, итд.)
-  Љубав значи поштовање (иако нам се нека особа много свиђа, нећемо наваљивати да нам узврати). 

- Поштујемо туђу приватност (нпр. нема вирења док су друге особе у свлачионици или тоа- лету). 

- Вреднујемо особу, а не изглед (не судимо о другима према изгледу и не коментаришемо га).

- Све игре, спортови и активности су и за дечаке и за девојчице.
- Без увредљивих порука и покрета.


 
5–8. разред:
- Љубав значи поштовање (иако нам се нека особа много свиђа, нећемо је присиљавати, нити наваљивати да нам узврати).
- Увек питамо за дозволу и поштујемо туђе „не” (када хоћемо да додирнемо, загрлимо, пољубимо другу особу).
- Забрањено је сексуално узнемиравање (забрањено је додиривање интимних делова тела друге особе, грљење, љубљење – без сагласности друге особе).
- Сви спортови и сва занимања су и за дечаке и за девојчице – немамо предрасуде и не говоримо са омаловажавањем ни према дечацима ни девојчицама.
- Не судимо према другима у односу на то у кога су заљубљени (свако има право да буде заљубљен или заљубљена у кога хоће и нема везе ког пола је та особа).
- Не вређати изглед, коментарисати делове тела, не добацивати, ни звиждати за другима.
- Поштујемо туђу приватност (не објављивати нити показивати другима туђе отографије без дозволе, не вирити у свлачионицу или тоалет када је неко унутра, не ширимо гласине о другима).