понедељак, 30. новембар 2015.

Медијација у школи

Медијација у школи
https://prezi.com/s5eaduliz0pn/presentation/

Медијација је начин решавања конфликата и превазилажење неспоразума у коме се трећа, неутрална страна појављује у улози медијатора, посредника између сукобљених страна.

Школски медијатори су оспособљене особе, одрасли и деца, који помажу да се конструктивно решеконфликти у одељењу / школи.

недеља, 29. новембар 2015.

Приручник за родитеље

http://www.unicef.rs/files/Prirucnik_za_roditelje_Skola_bez_nasilja.pdf
(на овом линкуможете наћи приручник у пдф-у)

Насиље и различите врсте насилног понашања се кроз историју јављају у разним формама. Упркос развитку друштва, насиље је, очигледно, проблем са којим се друштво у свим фазама развоја бори на разне начине. Дакле, са једне стране постоји насиље, а са друге напори да се оно превазиђе. У великом броју ситуација може се утицати на промену понашања и смањење насиља, пре свега учењем и усвајањем нових знања и вештина, али и њиховом применом у животним ситуацијама. Један од покушаја да се слична промена уведе у школску средину јесте програм „Школа без насиља“. Програм обухвата децу, наставнике и остале запослене у школи, родитеље и локалну заједницу. Циљ програма је смањење насиља над и међу децом у школама у Србији. Истраживање о насиљу у школи, као саставни део програма, указује да је оно веома распрострањено у основној школ и, без обзира на узраст, пол и веру. Као родитељи лако можете бити суочени, директно или индиректно, са насиљем у школи коју похађа ваше дете.
Директно, ако ваше дете трпи или чини насиље, а индиректно ако друг/другарица вашег детета трпи или чини насиље. У оба случаја потребна је ваша интервенција. Овим приручником желимо да вам пружимо неке основне информације о томе шта је насиље, како да га препознате и како да помогнете и оној деци која су изложена насиљу и оној која га чине, као и деци која су сведоци насиља које најчешће само пасивно посматрају. Такође, овим приручником желимо да истакнемо значај и потребу заједничког и усклађеног деловања школе, породице и локалне заједнице у настојању да се смањи насиље у школама.

Драги родитељи, укључите се! „Школа без насиља“ не може без вас!

Трибина „Ученички парламенти као креатори климе и подршке породици -изазови и могућности“

Ученици из Тима за заштиту ученика и Ученички парламент организовали су у четвртак 8.10.2015. у 18 часова у холу Малог објекта трибину. Гости су били Вршњачки тим наше школе, наставници и родитељи.
Наставница Зорица Исаков Тољага је отворила трибину, кратко презентовала тему и рад Тима за заштиту и позвала наставника историје Предрага Кандића да нешто каже о улози породице кроз историју. У разговор су се укључили ученици/це и ускоро се наметнуо разговор о савременој породици. 
Игор: „Данас родитељи пуно раде по 12 сати, па и викендом, деца су заузета, иду у школу, имају пуно других активности и обавеза и не друже се довољно са родитељима. “
Јелена : „ Дружење у савременој породици може бити и добро и лоше. Има пуно несрећних породица у којима родитељи вичу на децу, не друже се и нису искрени, а има и веселих породица где родитељи праве занимљиву атмосферу и отворени су и искрени са децом.“
 

Никша, новопечени члан Вршњачког тима: „Интернет је нова виртуелна породица, то је породица будућности са пуно чланова-сви људи који имају иста интересовања, а можда једног дана и роботи замене децу. Преко технологије, друствених мрежа, можете да будете у контакту са неким ко је отишао далеко, у другу државу и своје породичне везе одржавате, на пример, скајпом.“

Наставница Љиља је рекла да је у породици најважнија брига једних за друге, емотивна повезаност, то што чланови породице пазе једни на друге. Удаљавање родитеља и деце је видно треба нам више слободног времена да будемо заједно. 
Нађа каже да треба да поштујемо једни друге и да се подржвамо. Деца треба да поштују родитеље, а родитељи треба да нађу средину и да не буду ни преблаги ни престроги.
Пантош: “Интернет је и добра ствар, можемо сви заједно да играмо игрице.Имамо пуно другара на интернету можемо о томе да разговарамо и са родитељима.“
Причали смо и о томе како се поштују правила у породици, како деца помажу родитељима.
Марко:“ Помажем када средим собу, посуђе средим и склапам веш,
Бојана:“ Мами направим сендвич, пеглам и заједно перемо прозоре. Радимо и дружимо се.“ 
Закључак трибине је да је искреност у породици веома важна, да родитељи и деца треба да се поштују и заједно решавају проблеме. Треба одвојити више времена за међусобно дружење. 


Зидне новине / Бр.2

"Исти смо у својим различитостима" - пројекат који је реализовала ОШ „Петар Петровић Његош“ са циљем разумевања проблема социјалне угрожености и искључености Рома/киња и стварања позитивне слике о Ромима/кињама.

Трибина на тему "Дискриминација"

У оквиру пројекта "Исти смо у својим различитостима", у нашој школи, 01.04.2015, одржанa je трибина на тему "Дискриминација". Подсетимо да је циљ пројекта разбијање предрасуда о припадницима ромске популације и стварање услова за њихово активно укључивање у живот и рад школе.
Учесници/це су активно разматрали могуће узроке и разлоге за појаву дискриминације, и развили занимљиву дискусију по питању предрасуда и стереотипа, са чијим појмовима су упознати.Трибини је присуствовало 30 ученика/ца, представника/ца Ученичког парламента,Бмк-а, вршњачких тимова и осмог разреда.
Трибину су водиле менторка програма "Школа без насиља" Рајка Чекрџин  и чланице "Тима за заштиту ученика од насиља" наставница српског језика Зорица Исаков Тољага и родитељ Ивана Бранковић. 

Радионица "Ми и они"

Циљ радионице је да се ученици/це оснаже и сензибилишу за стварање услова за активно укључивање Рома/киња у живот и рад школе. Ученици једни другима и остатку заједнице шаљу поруке о могућностима, интересовањима и проблемима са којима се Роми/киње сусрећу у свом окружењу.

Од посебног значаја је укључивање младих Ромкиња у активности, чиме се пружа прилика да се и њихов глас чује, добија на важности, да се охрабре, оснаже, и залажу за своја права.


Радионицу "Ми и они" водила је менторка програма "Школа без насиља" Рајка Чекрџинa, а присуствовало јој је 15 ученика/ца. Рад је био организован у две групе, ученици/це су били подељени на дискриминаторе и дискриминисане. 


Свака група је из своје позиције одговарала на задата питања, а одговори су касније презентовани и дискутовани од стране свих ученика/ца. Презентација резултата радионице постављена је у великом холу школе.

КУЋНИ РЕД ОШ ,, ПЕТАР ПЕТРОВИЋ ЊЕГОШ '', ЗРЕЊАНИН Извод из „ Правилника о понашању ученика, запослених и родитеља ученика”


Правилник је предложила Радна група коју чине представници/це ученика/ца из Ученичког парламента, родитеља из Савета родитеља и чланова/ца  Тима за заштиту ученика/ца  од насиља на састанку  одржаном  13.11.2014.године. 
ГОДИШЊИ ПЛАН РАДА ЗА ШКОЛСКУ 2015-2016. ГОДИНУ
(на овом линку можете видети документ - Програм рада Тима за заштиту је од  121 стр. до 125 стр.)

Програм заштите ученика од насиља је скуп превентивних активности које подразумевају све оне активности које школа може да предузме да би се насиље спречило и умањило, као и начин праћења и мера интервенције које подразумевају активности које се предузимају када се насиље догоди. Циљеви су унапређивање безбедности ученика, повећање квалитета рада у установи, и, дугорочно, стицање вештина наопходних за конструктиван и ненасилан начин решавања будућих животних проблема.

Мере интервенције: 


На првом нивоу: активности преузима одељенски старешина, наставник, у сарадњи са родитељем, у смислу појачаног васпитног рада са одељенском заједницом, групом ученика и индивидуално.

На другом нивоу: активности предузима одељенски старешина у сарадњи са педагогом, психологом, Тимом за заштиту и директором, уз обавезно учешће родитеља, у смислу појачаног васпитног рада. Уколико појачан васпитнирад није делотворан, директор покреће васпитно- дисциплинки поступак и изриче меру, у складу са Законом.
На трећем нивоу: активности предузима директор са Тимом за заштиту, уз обавезно ангажовање родитеља и надлежних органа (центар за социјални рад, полиција...) Увек када је запослени починилац насиља, злостављања и занемаривања према ученику у установи, директор предузима мере према запосленом, у складу са законом, а према ученику мере за заштиту и подршку.


Унутрашња заштитна мрежа


Унутрашњу заштитну мрежу чине сви запослени и ученици школе. Прописане су улоге и одговорности запослених и ученика у школи на превенцији насиља:
Дежурни наставник -дежура у складу са распоредом -уочава и пријављује случај -покреће процес заштите детета (реагује одмах) у случају насилног понашања, користећи неку од стратегија -обавештава одељенског старешину, ПП службу -сарађује са Тимом за заштиту.
Одељењски старешина -уочава и пријављује случајеве насилног понашања и реугује одмах, обавештава ПП службу -учествује у процесу заштите ученика -резговара са учесницма насиља -информише родитеље и сарађује са њима -сарађује са Тимом за заштиту -прати ефекте предузетих мера -евидентира случајеве насиља и води своју докуметнацију -по потреби, сарађује са релевантним установама.
Тим за заштиту -уочава сличајеве насилног понашања -покреће процес заштите ученика, регује одмах -сарађује са одељењским старешинама и осмишљва и спроводи програме заштите и превенције вршњачког насиља, медијацију и повезује и оснажује све релевантне актере који се баве питањем превенције насиља.
Помоћно-техничко особље -дежура -прекида насиље -уочава и пријвљује случајеве насилног понашања Ученици -уочавају случајеве насилног понашања -траже помоћ одраслих -учествују у мерама заштите.
Ученици -уочавају случајеве насилног понашања -траже помоћ одраслих -учествују у мерама. заштите

Radionca dokumentarne fotografije










Radionca na temu dokumentarne fotografije održana je 21.04.2015. Dvanaestoro učenika/ca je išlo u posetu lokalnom romskom naselju, a polaznici radionice Romi/kinje su na sebe preuzeli organizaciju posete naselju, vodili nas kroz mahalu i obezbedili sagovornike za interviju. Ovi sagovornici su bili važni kako bi nam pružili informacije o životu koje su posle koristile kao opis za izložbu.
Druga radionica fotografije je održana 29.04.2015. i na njoj smo radili selekciju fotografija za izložbu, osmišljavali opis fotografija i radili pripremu za štampu izložbe. Učenici/ce su bili jako motivisani da učestvuju i bili su veoma aktivni kako na terenu, tako i u osmišljavanju izložbe i pokazali su veliko zadovoljstvo postignutim rezultatima. 



Zidne novine / No.1

Zidne novine / No.1
"Isti smo u svojim različitostima" - projekat koji je realizovala OŠ „Petar Petrović Njegoš“ sa ciljem razumevanja problema socijalne ugroženosti i isključenosti Roma/kinja i stvaranja pozitivne slike o Romima/kinjama.